From Wikipedia, the free encyclopedia
The 2019 World Mixed Curling Championship was held from 12 to 19 October in Aberdeen , Scotland .[2]
In the final, Canada's Colin Kurz defeated Germany's Andy Kapp 6-5. It was Canada's second consecutive title at the World Mixed, having won in 2018. It was also Germany's first spot on the podium, having never made it past the quarterfinals in past years.
[3] [4]
Round robin standings [ edit ]
Final Round Robin Standings [5]
Round robin results [ edit ]
12 October, 8:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brazil
0
1
0
1
0
0
X
X
2
Hungary
4
0
5
0
3
2
X
X
14
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
0
0
0
2
2
0
0
2
6
Germany
0
1
1
0
0
1
0
0
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia
X
X
X
X
X
X
X
X
W
Kosovo
X
X
X
X
X
X
X
X
L
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belarus
1
1
0
1
0
0
1
2
6
Hong Kong
0
0
2
0
1
1
0
0
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia
4
2
3
1
2
0
4
X
16
Nigeria
0
0
0
0
0
1
0
X
1
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia
0
1
0
0
2
0
2
X
5
Kazakhstan
3
0
3
2
0
4
0
X
12
12 October, 12:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland
0
0
1
0
4
1
0
2
8
Slovenia
1
2
0
1
0
0
1
0
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg
0
0
2
0
1
0
X
X
3
Japan
2
2
0
1
0
6
X
X
11
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
France
1
0
0
2
0
1
0
1
0
5
South Korea
0
1
1
0
2
0
1
0
1
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy
1
0
1
0
0
0
X
X
2
Scotland
0
3
0
1
2
1
X
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belgium
2
0
0
1
0
2
0
X
5
Finland
0
3
3
0
3
0
3
X
12
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England
1
1
2
0
0
3
0
X
7
Austria
0
0
0
1
2
0
1
X
4
12 October, 4:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark
0
0
1
0
1
0
0
1
3
Norway
2
1
0
1
0
1
1
0
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Wales
0
0
1
0
0
1
0
X
2
Poland
0
2
0
2
0
0
1
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Andorra
1
0
2
0
0
0
0
X
3
Croatia
0
1
0
1
1
2
1
X
6
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia
1
0
1
0
2
0
1
0
5
Sweden
0
2
0
4
0
0
0
2
8
12 October, 8:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
South Korea
0
1
1
1
0
1
0
2
1
7
Finland
2
0
0
0
2
0
2
0
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England
1
0
0
1
0
2
0
1
5
France
0
1
1
0
1
0
1
0
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland
1
1
0
2
0
2
0
1
7
Italy
0
0
1
0
4
0
1
0
6
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
0
1
0
2
0
0
2
0
5
Japan
1
0
1
0
1
1
0
0
4
13 October, 8:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland
0
0
1
1
0
3
0
0
5
Denmark
2
2
0
0
1
0
2
1
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden
0
0
0
1
0
2
0
X
3
Spain
0
0
1
0
2
0
2
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia
0
0
1
0
5
0
0
X
6
Wales
2
1
0
2
0
1
2
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
2
1
2
0
3
1
1
X
10
New Zealand
0
0
0
5
0
0
0
X
5
13 October, 12:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kosovo
2
1
1
0
2
2
1
X
9
Nigeria
0
0
0
3
0
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia
0
1
0
4
0
0
0
0
5
Australia
0
0
1
0
1
1
1
3
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong
1
1
0
0
2
1
1
0
6
Estonia
0
0
1
1
0
0
0
2
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia
0
1
0
0
2
0
X
X
3
Germany
2
0
0
5
0
3
X
X
10
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
1
1
1
1
0
1
0
X
5
Belarus
0
0
0
0
1
0
1
X
2
13 October, 4:00 pm
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Austria
0
0
0
1
1
0
X
X
2
Russia
4
2
2
0
0
3
X
X
11
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia
0
0
2
0
2
1
0
0
5
Turkey
0
1
0
2
0
0
1
2
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland
0
1
1
0
3
5
X
X
10
France
0
0
0
4
0
0
X
X
4
13 October, 8:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan
0
1
1
0
2
0
0
0
4
Italy
1
0
0
1
0
3
0
2
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland
4
0
5
1
4
1
X
X
15
Croatia
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark
2
2
3
0
4
3
X
X
14
Wales
0
0
0
1
0
0
X
X
1
14 October, 8:00 am
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary
1
2
0
4
0
1
1
X
9
Sweden
0
0
2
0
1
0
0
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Austria
1
0
1
1
0
1
0
1
5
Belgium
0
1
0
0
1
0
2
0
4
Draw 10 [ edit ]
14 October, 12:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
0
0
3
2
4
1
X
X
10
South Korea
0
2
0
0
0
0
X
X
2
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland
2
1
0
1
1
0
3
X
8
England
0
0
1
0
0
2
0
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan
1
0
0
2
0
0
0
X
3
Ireland
0
2
0
0
4
1
2
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey
0
2
0
0
0
1
0
X
3
Scotland
1
0
0
2
1
0
1
X
5
Draw 11 [ edit ]
14 October, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belarus
0
0
0
0
0
0
0
X
0
Germany
1
1
0
2
2
1
1
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia
0
0
1
0
1
0
2
X
4
Canada
3
0
0
2
0
2
0
X
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brazil
0
0
0
0
1
1
X
X
2
Kazakhstan
2
4
2
2
0
0
X
X
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark
1
1
1
1
0
2
X
X
6
Andorra
0
0
0
0
1
0
X
X
1
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Nigeria
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Hong Kong
4
1
1
3
1
2
X
X
12
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia
4
0
2
1
7
1
3
X
18
Kosovo
0
1
0
0
0
0
0
X
1
Draw 12 [ edit ]
14 October, 8:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
3
4
2
4
2
1
X
X
16
Croatia
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
New Zealand
0
0
0
0
0
2
0
2
0
4
Wales
1
0
1
0
0
0
2
0
1
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia
1
0
0
0
0
1
X
X
2
Spain
0
2
0
2
3
0
X
X
7
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden
2
3
1
1
0
1
1
X
9
Latvia
0
0
0
0
2
0
0
X
2
Draw 13 [ edit ]
15 October, 8:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England
2
0
0
0
1
0
0
X
3
Russia
0
2
1
1
0
3
2
X
9
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland
0
1
0
0
0
2
0
0
3
Turkey
1
0
1
1
1
0
0
1
5
Draw 14 [ edit ]
15 October, 12:00 pm
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia
1
0
0
1
0
1
0
X
3
Hungary
0
1
1
0
3
0
2
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Wales
0
0
4
0
2
1
0
X
7
Andorra
1
1
0
1
0
0
2
X
5
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
1
0
2
0
2
1
0
X
6
Poland
0
1
0
1
0
0
2
X
4
Draw 15 [ edit ]
15 October, 4:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey
0
2
0
5
0
0
3
X
10
Luxembourg
1
0
1
0
1
0
0
X
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy
3
0
1
2
0
1
0
X
7
Slovenia
0
1
0
0
3
0
1
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
France
1
2
0
1
2
0
1
X
7
Austria
0
0
1
0
0
3
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
1
0
1
2
0
6
X
X
10
Belgium
0
1
0
0
2
0
X
X
3
Draw 16 [ edit ]
15 October, 8:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong
3
0
1
1
0
1
0
0
6
Canada
0
2
0
0
3
0
2
1
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kazakhstan
0
0
1
1
0
1
1
X
4
Spain
2
1
0
0
4
0
0
X
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kosovo
0
0
0
0
0
1
X
X
1
Germany
4
3
2
4
1
0
X
X
14
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia
4
0
0
0
0
0
1
1
6
Belarus
0
2
1
4
0
1
0
0
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brazil
0
0
0
0
0
1
0
X
1
Australia
1
1
2
2
2
0
2
X
10
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Nigeria
0
0
0
0
0
0
0
X
0
Slovakia
2
3
2
1
4
1
1
X
14
Draw 17 [ edit ]
16 October, 8:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
France
2
1
0
4
1
2
X
X
10
Belgium
0
0
2
0
0
0
X
X
2
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
1
2
3
1
3
5
X
X
15
Andorra
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland
3
3
1
3
0
2
X
X
12
New Zealand
0
0
0
0
1
0
X
X
1
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia
0
1
0
2
0
0
X
X
3
Denmark
4
0
2
0
2
4
X
X
12
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy
5
0
3
2
2
2
X
X
14
Luxembourg
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Draw 18 [ edit ]
16 October, 12:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany
1
2
0
1
0
0
2
0
6
Estonia
0
0
1
0
1
1
0
1
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
4
1
1
2
4
0
3
X
15
Nigeria
0
0
0
0
0
1
0
X
1
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belarus
1
2
2
3
0
3
X
X
11
Kosovo
0
0
0
0
1
0
X
X
1
Draw 19 [ edit ]
16 October, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain
0
2
3
0
3
0
1
X
9
Latvia
0
0
0
2
0
1
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belgium
0
0
0
0
0
1
X
X
1
England
3
2
4
2
2
0
X
X
13
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey
0
0
0
0
1
0
1
X
2
Japan
0
0
1
2
0
2
0
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
2
0
1
0
4
0
0
X
7
Finland
0
2
0
1
0
1
1
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg
0
0
1
0
0
1
X
X
2
Ireland
3
1
0
4
2
0
X
X
10
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary
0
1
1
1
0
1
1
1
6
Australia
4
0
0
0
1
0
0
0
5
Draw 20 [ edit ]
16 October, 8:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden
2
0
1
2
0
5
X
X
10
Brazil
0
1
0
0
1
0
X
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia
1
0
2
0
1
2
0
0
6
Scotland
0
2
0
3
0
0
2
1
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belarus
0
0
2
1
0
1
0
0
4
Slovakia
1
0
0
0
2
0
0
2
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany
5
0
4
6
2
4
X
X
21
Nigeria
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Draw 21 [ edit ]
17 October, 8:00 am
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
2
1
0
0
4
0
X
X
7
Estonia
0
0
0
1
0
1
X
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong
0
0
2
0
2
1
1
X
6
Kosovo
0
1
0
1
0
0
0
X
2
Draw 22 [ edit ]
17 October, 12:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Wales
0
0
1
0
0
0
0
X
1
Norway
1
1
0
1
1
3
2
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Andorra
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Poland
2
1
0
1
2
1
X
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan
4
0
4
0
3
0
X
X
11
Slovenia
0
1
0
2
0
2
X
X
5
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain
2
0
1
3
1
0
X
X
7
Brazil
0
1
0
0
0
1
X
X
2
Draw 23 [ edit ]
17 October, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia
0
0
0
0
0
1
X
X
1
Slovakia
2
0
2
2
1
0
X
X
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Nigeria
0
0
0
0
0
1
0
X
1
Belarus
2
5
2
1
3
0
6
X
19
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kosovo
0
1
0
0
2
0
X
X
3
Canada
5
0
5
3
0
4
X
X
17
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kazakhstan
0
1
0
2
0
0
2
0
5
Sweden
1
0
1
0
2
2
0
1
7
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany
0
1
0
1
0
1
2
1
6
Hong Kong
3
0
3
0
1
0
0
0
7
Draw 24 [ edit ]
17 October, 8:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland
1
3
1
1
1
1
X
X
8
Austria
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
0
0
3
1
0
2
1
X
7
Ireland
1
1
0
0
1
0
0
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brazil
0
2
0
1
0
0
X
X
3
Latvia
3
0
5
0
2
1
X
X
11
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain
0
0
0
3
2
1
0
1
7
Hungary
0
2
1
0
0
0
2
0
5
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
2
0
2
0
2
3
X
X
9
France
0
1
0
1
0
0
X
X
2
Playoffs [ edit ]
Once group play has finished the top three teams from each group, as well as the best fourth place team, will proceed to a four round playoff. The playoff teams will be seeded based on their final ranking within their group as well as their Draw Shot Challenge score.[6]
Round of 16 [ edit ]
18 October, 9:00 am
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark
1
0
2
0
1
2
2
X
8
Ireland
0
2
0
1
0
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia
0
0
0
1
0
0
X
X
1
Norway
1
2
1
0
3
2
X
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain
0
1
0
0
0
0
1
X
2
Hungary
1
0
1
1
2
1
0
X
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
2
4
0
1
0
0
2
X
9
Sweden
0
0
1
0
2
1
0
X
4
18 October, 1:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany
1
1
0
0
1
0
0
2
5
Poland
0
0
0
2
0
1
0
0
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
0
2
0
2
1
1
0
X
6
Turkey
1
0
1
0
0
0
1
X
3
Quarterfinals [ edit ]
18 October, 7:00 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
0
2
0
3
0
0
2
0
7
Germany
1
0
3
0
2
1
0
2
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
2
0
1
0
0
2
0
1
6
Denmark
0
1
0
1
0
0
2
0
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
0
2
2
0
0
2
0
3
9
Hungary
1
0
0
2
1
0
2
0
6
Semifinals [ edit ]
19 October, 9:00 am
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
2
0
0
1
1
0
2
0
6
Norway
0
0
1
0
0
3
0
1
5
Bronze-medal game [ edit ]
19 October, 3:00 pm
Gold-medal game [ edit ]
19 October, 3:00 pm
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
0
0
1
0
3
0
0
2
6
Germany
0
0
0
1
0
3
1
0
5
References [ edit ]
External links [ edit ]
Summer sports & indoor sports Winter sports Cue & mind sports Motor sports